האם זה לא חוקי לקנות או למכור קופונים?

אנשים רבים אוהבים לקנות קופונים משירותי גזירת קופונים או דרך eBay. זה מאפשר להם להשיג את הקופונים שהם יודעים שישתמשו בהם, למצוא קופונים מרובים עבור אותם פריטים ויש להם גישה לתלושים רבים שהם עשויים שלא לקבל מקומית.

 

בעוד שגביית קופונים בדרך זו עשויה להישמע מושכת, פעולה זו נחשבת לא מוסרית בעיני רוב החברות המפיצות קופונים, והנה הסיבה: מרבית הקופונים מכילים הסכם דומה לזה שעל כל הקופונים של נסטלה, ובו נכתב:

 

"קופונים אינם ניתנים להקצאה והם בטלים אם הם הועברו, נקנו, נמכרו, נסחרו, הוחלפו במזומן, בתלושים אחרים או בתעודות, או במכרז, מהמקבל המקורי שלהם לכל אדם אחר, חברה או קבוצה אחרת לפני פדיון החנות, או אם מצולמים, משוכפלים או משנים בצורה כלשהי. "

 

מכיוון שרוב כל מדיניות פדיון הקופונים ליצרן קובעת בבירור כי קנייה ומכירה של קופונים מבטלת את ערך הקופון, אין דרך לגיטימית למכור קופונים בעלי ערך.

 

המונח בפועל למימוש קופון שנרכש הוא "הונאת פדיון", אולם ישנם אתרים רבים שבהם הקונים יכולים להזמין את הקופונים שהם רוצים, למרות מדיניות הפדיון המוצהרת. אז איך הם יוצאים מזה?

 

שירותי מכירה, לא קופונים

מה שבעלי אתרי גזירת הקופונים טוענים שהם מוכרים הוא השירות שלהם, ולא קופונים. דמי השירות מכסים את עלות אחזקתם של האתר וגזירתם, קיבוץם, ניהולם ודוארם של הקופונים. העלויות יכולות לנוע בין פחות מדולר לבין שיעורי מנוי חודשיים.

 

אין שום סוג חקיקה שאני מכיר שאומר כי שירות מסוג זה אינו חוקי. עם זאת, מה שוועדת הסחר הפדרלית קובעת הוא, "מכירה או העברת קופונים לצד שלישי מפרה את מדיניות פדיון הקופונים של רוב היצרנים – ובדרך כלל מבטלת את הקופון."

 

לכן, מכירת השירות או הקנייה מהשירות לא נראים בלתי חוקיים, אך הקופונים הנשלחים בדואר הם בטלים ואין להם ערך ואין לממש אותם. מבחינה טכנית, באמצעות הקופונים, חלק מהקופונים מקבלים כסף עבור משהו שכבר אין לו ערך.

 

רוב האנשים שהולכים על חשבון השימוש בשירותי גזירת קופונים או eBay הולכים להשתמש בתלושים שרכשו, וספק שרוב הקופאיות יידעו אם גוזרים קופון בבית או נקנים באמצעות שירות מקוון. אך עבור מי שעוסק במה אתי, התשובה ברורה – קנייה ומכירה של קופונים אינה אתית.

 

מה לגבי eBay?

eBay נהגה למשוך הרבה משווקי קופונים, יחד עם רבים שמכרו קופונים מזויפים וגנובים. בשנת 2015, eBay בנתה מחדש את המדיניות שלה בנוגע למכרזי קופונים. כיום, אנשים שמוכרים קופונים ב- eBay אינם מורשים למכור את העבודה הדרושה כדי למכור מכירות קופון.

 

על פי כללי eBay, הקופונים עצמם הם הפריטים הנמכרים. יש גם מגבלות על מספר הקופונים שמוכר יחיד יכול למכור. כיום, מוכרי eBay יכולים למכור רק עד 100 $ או 25 קופונים מקוריים תקפים, שלא פג, בחודש. 25 הקופונים המותרים בחודש כוללים רישומים מרובי כמויות.

 

eBay כוללת אזהרה לקונים כי קמעונאים עשויים לסרב לקבל קופונים שנרכשו "באופן המפר את תנאי הקופון."

 

לפני אכיפת המדיניות המחמירה, eBay עמדה בממוצע על 100,000 מכירות פומביות של קופונים ביום. סכום זה הופחת ב -96% בשנה הראשונה.

 

מה הביג דיל?

מדוע ליצרנים או לחנויות אכפת שאנשים קונים קופונים כאשר אנשים הולכים להשתמש בקופונים כדי לקנות את המוצרים שלהם?

 

חנויות ויצרנים מעידים על מידה מסוימת של כסף עבור קופונים וכיצד ואיפה הם מחולקים מבוסס על מחקר שוק מקיף.

 

ניתן למצוא הנחות בבוקינג באתרנו.