ביוטיברי מביא צבע נועז לגינת הסתיו

צמח עם החוצפה לשאת את השם beautyberry טוב יותר את ההבטחה – ו- beautyberry לא מאכזב. החל באביב כשיח די צנוע, הוא מתחיל לזכות בשבחו בסוף הקיץ, כאשר צמחים אחרים הולכים ונמוגים. אשכולות פרי בשפע מבשילים לפירות יער סגולים בולטים באומץ מול גווני הצבע החמים האופייניים לעונה. פירות יער צבעוניים אלה נמשכים היטב לאחר נפילת העלים, ומעטרים את הענפים החשופים כמו תכשיטים סגולים מבריקים.

 

לגננים המחפשים שיח נוי מאופק יותר לגינת הסתיו, ישנם גם זני יופי יפים עם פרי לבן או ורוד בהיר. לא משנה מה אתה מעדיף, כמה שיחים מניבים פרי יכולים להתחרות בפירות יופי כשהם בשיא צבעם. מראה אותם פירות יער מבריקים המתוחים לאורך ענפי הקשת החינניים של השיח הם אחד ההנאות הבלתי צפויות ביותר של העונה. למידע נוסף אודות תכנון ועיצוב גינות ניתן להיכנס לאתר הזה.

 

סוגי היופי

ישנם כ -140 מינים, אך ארבעה בפרט – אחד שמקורם בדרום מזרח צפון אמריקה ושלושה ממוצא אסייתי – משמשים בדרך כלל כשיחי גן נוי.

 

יופי אמריקאי: Callicarpa americana הוא אחד מיופי המופלאים בגלל גרגרי היער הסגולים-מגנטיים הגדולים במיוחד שעוטפים היטב סביב הענף כמו צמידי חרוזים. זהו גם הגדול מבין פירות היופי, שגובהו 6 עד 8 מטרים עם התפשטות שווה. יליד דרום מזרח – ממרילנד לפלורידה ומערב דרך טקסס – הוא גדל בצורה הטובה ביותר באקלים עם חורפים מתונים ובקיץ חם ולח (אזורים 6-10).

 

יופי אסייתי: שלושת המינים האסיאתיים, Callicarpa japonica מיפן, Callicarpa bodinieri מסין ו- Callicarpa dichotoma, מיפן, סין וקוריאה, סובלים יותר מקור (אזורים 5-8) מאשר בן דודם האמריקני. מאפיינים בולטים אחרים כוללים צורה מקושתת או בוכה וגרגרי יער קטנים יותר שתלויים על הענפים בתוך צרורות דמויות ענבים. מבין השלושה, C. dichotoma הוא הקטן ביותר, ומגיע רק ל 3 עד 4 מטר עם התפשטות דומה.

הערה: C. dichotoma הוכרז כפולש בדרום ומזרח ארה"ב. למידע נוסף על המקום בו צמח זה פולשני.

 

לכל המינים הללו מספר זנים בעלי פירות לבנים וסגולים. אבל אם אתם מחפשים משהו ייחודי, נסו את C. americana 'Welch's Pink' (זן ורוד-פרי), C. dichotoma 'Duet' (גרגרי יער לבנים ועלווה מגוונת), ו- Pearl Glam®, הכלאה חדשה יותר עם כהה עלים סגולים.