האם גפנים ישנים באמת טובים יותר ליין?

מי שקונה יין אפילו באופן חצי קבוע, ללא ספק נתקל במונח "גפן ישנה" בשלב זה או אחר. זה בדרך כלל קשור ל- Zinfandel (במיוחד Zins מקליפורניה), אך המינוח מנוצל במספר נסיבות שונות – ולא תמיד במדויק. מובן, יש שהגיעו לשייך יינות המכילים את המונח "גפנים ישנות" לאיכות גבוהה יותר, אך האם זה באמת המקרה?

 

בין אם אתה חדש במונח ובין אם קנית יינות גפן ישנים במשך שנים, כדאי להבהיר כמה דברים לפני הפעם הבאה שתמצא את עצמך במעבר היין.

 

הגדרת "גפנים ישנות"

כמונח שמיכה, "גפן ישנה" מתאר בדיוק איך זה נשמע. כאשר שותלים גפנים, לוקח כשלוש שנים עד לאכלוס הענבים המספיקים לייצור. סביר להניח ששמתם שאף יקב לא מפרסם גפנים צעירים על תוויותיהם. זה בעיקר בגלל העובדה שיקבים ותיקים ותיקים נוטים להיות מכובדים בצורה יסודית יותר מאלה שהם חדשים בתעשייה, ופרסום גפנים ישנות או אפילו התאריך שבו הוטמנו הגפנים ממש על הבקבוק דרך ארוכה.

 

כאן, לעומת זאת, זה יכול להיות קשה לקבוע אם הגפנים שמאחורי בקבוק יין באמת "ישנות" או שפשוט יש שיווק רב. נכון להיום, אין הגדרה חוקית של "ישן" בכל הנוגע לשימוש במונח לתיאור גפנים. יקב יכול היה לומר בקלות כי הגפנים שלהם "ישנים" מכיוון שהם עברו גיל עשור, למשל, ובמקרה כזה הם יתארו משהו שונה לגמרי מיקב שנטע את גפניו לפני 50 או 60 שנה.

 

כאמור, זה מבשר טובות עבור יקב לשווק את עצמו כוותיק, קלאסי ומבוסס. לפיכך, המינוח המשמש לבקבוק עשוי להיות יותר טכניקת פרסום מאשר תמרור אמין של איכות. רק אם התאריך בפועל בו נטעו את הגפנים נמצא על גבי התווית, תוכלו לצפות לדעת האם אתם באמת מקבלים בקבוק יין "גפן ישן".

 

מה מאפיין יין מגפנים ישנות?

זה דבר אחד לרכוש בקבוק יין מכיוון שגיל הגפנים הוא אינדיקטור ליקב מבוסס, אך האם הגיל אכן עושה הבדל מבחינת הטעם והריח? במקרים רבים התשובה לשאלה זו היא "כן". קח רגע לשקול את ההבדלים באורך בין גפנים זקנים וצעירים. בדרך כלל, גפנים חדשות צומחות משורשים שאורכם כשישה מטרים. גפנים ישנות, לעומת זאת, יכולות להכיל שורשים באורך של עד 25 מטר, מה שאומר שהם חופרים עמוק יותר בקרקע מאשר גפנים חדשות יותר.

 

כפי שניתן היה לצפות, שורשים עמוקים יכולים לבוא יחד עם מספר קונוטציות חיוביות. קח למשל רמות לחות. חובבי יין רבים מכירים את הבצירים שהיו רטובים עד כדי הרס כל סיכוי לייצור יין איכותי, מה שבדרך כלל מהווה יותר נושא לגפנים חדשות יותר מזנים ישנים יותר. למה? שורשיהם הרדודים של גפנים חדשים נוטים לספוג מים במהירות רבה וביעילות רבה יותר מגפנים ישנות, מכיוון שמי הגשם אינם מורידים אותם לשורשים העמוקים יותר הנמצאים בכרמי גפנים ישנים. אותו מושג חל למעשה בשנים יבשות יתר על המידה, כאשר בדרך כלל גפנים צעירות אינן מקבלות את הלחות הדרושה להן כדי לשגשג. גפנים ישנות מסוגלות לנצל אספקת לחות קבורה, ולכן הם נחשבים לרוב ל"חכמים "יותר מגפנים צעירות.

 

מידע נוסף על יינות ומוצרים נלווים ניתן להיכנס לאתר הזה באמצעות לחיצה כאן.